Newage Photography Forum: Obiectiv pentru macro - Newage Photography Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Obiectiv pentru macro

#1 User is offline   Lauravadanei 

• Amator
  • Pip
  • Group: Members

Posted 17 April 2012 - 09:23 PM

Heei!Sper ca nu am gresit cu nimic ca am facut un nou topic,e prima data cand postez ceva:D.Am un Nikon d90 si caut un obiectiv pentru fotografiile macro.As dori sa ma lamuriti cu ceva(detin momentan un obiectiv de 18-105) cautand pe internet,am gasit obiectivul AF-D 50mm f/1.8 .Este bun pentru macro sau ar trebui sa caut unul care are distanta minima de focus mai mica decat 18? Dupa cum s-a observat din post-ul meu,nu prea ma pricep ,iar daca m-ati putea lamuri si sfatui,as fi incantata.Multumesc! :)/>
0

#2 User is offline   adimymsg 

• Amator
  • Pip
  • Interests:fotografia
  • Model Camera Foto:Nikon D90

Posted 18 April 2012 - 02:48 PM

View PostLauravadanei, on 17 April 2012 - 09:23 PM, said:

Heei!Sper ca nu am gresit cu nimic ca am facut un nou topic,e prima data cand postez ceva:D.Am un Nikon d90 si caut un obiectiv pentru fotografiile macro.As dori sa ma lamuriti cu ceva(detin momentan un obiectiv de 18-105) cautand pe internet,am gasit obiectivul AF-D 50mm f/1.8 .Este bun pentru macro sau ar trebui sa caut unul care are distanta minima de focus mai mica decat 18? Dupa cum s-a observat din post-ul meu,nu prea ma pricep ,iar daca m-ati putea lamuri si sfatui,as fi incantata.Multumesc! :)/>

Nikon AF-S DX Micro NIKKOR 40mm f/2.8G - numai pentru Dx

Nikon AF-S Micro-Nikkor 60mm f/2.8G ED Macro N(Nano Crystal) - Dx si FF.
0

#3 User is offline   sup3rfly 

• Incepator
  • PipPip
  • View gallery
  • Interests:Photography, Playing Piano, Computers & IT sports and others.
  • Model Camera Foto:Canon 350D 50mm f1.8

Posted 19 April 2012 - 10:53 AM

View PostLauravadanei, on 17 April 2012 - 10:23 PM, said:

Buna Laura,
In primul rand trebuie sa stii ce cauti, iar fotografiile macro au nevoie de lentile speciale, si obiectivul de 50mm AF-D nu intra in aceasta categorie. Obievtivele macro maresc foarte mult subiectul lasandu-te sa te apropii foarte mult de subiect. Distanta minima de care spui tu variaza de la obiectiv la obiectiv. De exemplu un obiectiv macro cu distanta focala mai mica (sub 50mm de exemplu) te poate lasa sa te apropii foarte mult de subiect (sub 18 cm), dar exista si teleobiective macro cu o distanta minima de focus mai mare de 18 cm.
Te sfatuiesc sa te interesezi bine inainte sa faci o achizitie de acest gen, si poti incepe cu un articol pe care l-am gasit pe net. http://www.outdoorph...lens-guide.html.

O zi buna,
Alex.
0

#4 User is offline   Lauravadanei 

• Amator
  • Pip

Posted 19 April 2012 - 04:53 PM

Multumesc de raspunsuri! Am sa revin cu ce-am ales,in cele din urma:D
0

#5 User is offline   artfoto 

• Amator
  • Pip
  • Interests:fotograf de nunta
  • Model Camera Foto:nikon

Posted 09 February 2015 - 01:03 PM

ar trebui sa ne spui si bugetul alocat. Un obiectiv macro incepe de pe la 1500 lei, dar sunt si alte variante cum ar fi tuburile macro sau filtre.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

aparate foto digitale