Newage Photography Forum: lentile utilizate - Newage Photography Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

lentile utilizate setup pentru macro, ce fel de macro?

#1 User is offline   haris 

• Amator
  • Pip
  • View gallery
  • Group: Members
  • Model Camera Foto:Canon T 90

Posted 14 August 2010 - 10:05 PM

tehnica macro se referă la un subiect "prins" de la 1/1 in sus cand ajungem la 10/1 deja se poate vorbi de micro iar mai putin de 1/1 este close up...
utilizarea obiectivelor macro mi-a fost, de multe ori, insuficienta pentru fotografiile tehnice descriptive ale unor insecte. eram interesat de morfologia individului cutare nu de gaze care polenizeaza o floare. ma interesau strict detalii ca: cilii sexuali ai gazei sau parazitii acestora.
inelul inversor mi se pare cea mai slaba solutie macro, inelele sunt atat de greu de folosit si - bineinteles - ai nevoie EXACT de o valoare intermediară! burduful pare a fi un panacec universal! dar ce obiectiv punem pe el? ce iluminare? pentru ca va deveni beznos rau!
eu nu va prezint solutii universal valabile ci doar cateva chestii de bun simtz:
am īnvatat de la un maestru ( dl mihailopol), in copilarie, ca imagini deosebite se pot obtine doar in urmatorele conditii:
subiect deosebit
unghi de abordare expresiv sau care sa sublinieze expresia subiectului
optica potrivita
lumina deosebita
prelucrare deosebita (aici se referea la laboratorul foto cu toate chimicalele "secrete" de care mulți dintre voi habar nu aveti - nici nu este necesar)

click -aitul e una! selectia cadrului alta, si bineinteles prelucrarea lui inseamna finalizarea glorioasa (sau nu) a click-aitului
odata se numea laborator, acum se numeste software. personal folosc aperture 3 si adobe cs5, dar sunt multe alte solutii valabile si viabile...

eu pentru macro am ales să-mi fac singur obiectivele, ca tot aveam o gramada de lentile ce zaceau degeaba. iar ce aveam la dispozitie nu mi-era de ajuns.
de obicei lucrarile macro le realizez pe fim 6x9 cu aparatura sinar f3 (cardan) dar daca trebuie rapid... canon d40, folosit in live view rezolva unele probleme.

am vazut in galeriile membrilor acestui forum multe lucrari de detaliu bune, voi cum lucrati macro?
0

#2 User is offline   Adryan 

• Administrator
  • PipPipPipPipPip
  • View gallery
  • Group: Root Admin
  • Model Camera Foto:Nikon D3, D3s

Posted 17 August 2010 - 11:11 PM

Obiectiv 105mm f/2.8 macro, de la Nikon sau obiectiv 50mm tip D +burduf in combinatie cu kitul de iluminare R1C1 si Su-800 + 3 SB900

#3 User is offline   sup3rfly 

• Incepator
  • PipPip
  • View gallery
  • Group: Members
  • Interests:Photography, Playing Piano, Computers & IT sports and others.
  • Model Camera Foto:Canon 350D 50mm f1.8

Posted 31 August 2010 - 09:18 PM

Eu folosesc un obiectiv 50mm f1.8 intors care tine locul la un obiectiv super macro, sau Tamron 70-300mm f.4 cu un "pseudo macro" pe care il pot folosi la distanta mare fata de subiect, de exemplu daca subiectul este vreo insecta pe care vreau sa o fotografiez dar de care nu vreau sa ma apropii mult ca sa o sperii.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

aparate foto digitale