Newage Photography Forum: Feed back cursuri - Newage Photography Forum

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Feed back cursuri Pareri despre calitatea informatiei primite la curs

#1 User is offline   Adryan 

• Administrator
  • PipPipPipPipPip
  • View gallery
  • Group: Root Admin
  • Model Camera Foto:Nikon D3, D3s

Posted 15 May 2009 - 03:42 PM

Aici, va rog, pe voi cursantii, sa va expuneti parerile vis a vis de cantitatea si calitatea informatiei primite in cadrul cursurilor de fotografie si procesare. Aceste informatii ne sunt de un real ajutor pentru a imbunatati atat modul de predare cat si continutul fiecarei seminar in parte

#2 User is offline   mskeet 

• Amator
  • Pip
  • Group: Members
  • Model Camera Foto:Canon EOS 40D

Posted 12 June 2009 - 11:30 PM

am citit materialele prezentate. Sunt bune, chiar foarte bune.
Insa, am observat ca sunt multi care sunt la inceput in fotografie, si le este greu sa inteleaga anumite lucruri, de aceea va propun sa exemplificati cat de mult puteti materialul scris cu fotografii. Cel mai bun mod este ceva de genul inainte/dupa.. sau cum interpreteaza aparatul daca il punem pe Automat, si ce rezultate putem obtine atunci cand preluam noi controlul (Manual).

La tehnica fotografica, consider ca ar trebui mentionat pe langa diafragma, timp de expunere, ISO si Metering-ul (masurarea luminii). Este un aspect foarte important care intervine intr-o expunere, si cand spun expunere ma refer la fotografie - rezultatul final.
0

#3 User is offline   Adryan 

• Administrator
  • PipPipPipPipPip
  • View gallery
  • Group: Root Admin
  • Model Camera Foto:Nikon D3, D3s

Posted 14 June 2009 - 01:19 PM

QUOTE (mskeet @ Jun 13 2009, 12:30 AM) <{POST_SNAPBACK}>
am citit materialele prezentate. Sunt bune, chiar foarte bune.
Insa, am observat ca sunt multi care sunt la inceput in fotografie, si le este greu sa inteleaga anumite lucruri, de aceea va propun sa exemplificati cat de mult puteti materialul scris cu fotografii. Cel mai bun mod este ceva de genul inainte/dupa.. sau cum interpreteaza aparatul daca il punem pe Automat, si ce rezultate putem obtine atunci cand preluam noi controlul (Manual).

La tehnica fotografica, consider ca ar trebui mentionat pe langa diafragma, timp de expunere, ISO si Metering-ul (masurarea luminii). Este un aspect foarte important care intervine intr-o expunere, si cand spun expunere ma refer la fotografie - rezultatul final.

Ai foarte mare dreptate. La fiecare parte teoretica, voi posta si fotografii pentru exemplificare. Spre rusinea mea, nu prea am avut timp, dar cu siguranta, in cateva zile voi incepe sa postez si fotografiile la fiecare capitol.

#4 User is offline   ralucandlc 

• Amator
  • Pip
  • Model Camera Foto:Nikon D90

Posted 15 June 2009 - 09:43 AM

Daca tot a venit vorba de exemplificare, as vrea sa punctez un aspect legat de cursuri.

Cautand cursuri de tehnica/arta fotografica m-am lovit de un feedback nu tocmai placut din partea fostilor absolventi sau chiar al actualilor cursanti: "nimic nou", "aceleasi materiale se gasesc pe net", "nu inteleg mare lucru, dar macar iau o diploma la sfarsit", "nu se explica nimic, dar e foarte misto" dry.gif

M-a bucurat extrem de mult sa vad ca materialele prezentate in cadrul scolii New Age nu sunt aceleasi materiale pe care le poate gasi cu usurinta orice utilizator google si mai important de atat - ca materia nu este prezentata, ci argumentata si explicata!

Se intampla ca argumentele si explicatiile sa fie cateoadata "prea tehnice" pentru un incepator blink.gif asa ca exemplificarea cu ajutorul fotografiilor ajuta extrem de mult! Le asteptam cu mare interes!

Adi transmite extrem de mult din pasiunea sa pentru fotografie - si tot acest entuziasm se traduce prin materialele postate aici, prin suportul si feedback-ul pe care incerca sa-l acorde fiecarui elev si nu in ultimul rand prin prelungirea cursurilor in aproape fiecare saptamana pentru a acoperi cat mai multa informatie.

Recomand acest curs tutror celor care doresc sa invete tehnica, arta si... pasiune fotografica! smile.gif
0

#5 User is offline   AlexChinschi 

• Amator
  • Pip
  • Model Camera Foto:Nikon D3S, D7000

Posted 20 August 2009 - 06:05 PM

Incep prin a recomanda acest curs atat celor care cred ca a face o fotografie inseamna sa apesi pe un buton cat si celor care cred ca stiu totul despre fotografie. Desi poate suna “plictisitor” pentru cineva care “stie” totul despre fotografie, este o ocazie de a afla un alt mod de abordare si rezolvare a toturor situatiilor in care ne pune fotografia.

Formatul cursului este unul aparte, nu se inscrie in nici un format de curs pe care sa il mai fi intalnit pana acum. Unul dintre cele mai imprtante aspecte este atmosfera din timpul lectiilor. Este bazata in totalitate pe colegialitate si pasiunea pentru fotografie. NU exista profesor si invatacei ci un mumar de persoane care impart aceeasi pasiune, cu diferenta ca unii stiu mai mult, altii foarte mult iar unii mai putin. Lectiile au la baza explicarea logica, intr-o discutie libera, a tuturor aspectelor legate de fotografie, nu doar enumerarea lor, pentru a fi uitate mai devreme sau mai tarziu, asa cum se face la majoritatea cursurilor. Sunt relatate multe situatii intalnite si, cel mai important, este explicata rezolvarea lor. Practica este alt un lucru foarte important pe care il contine acest curs. Asa cum cu totii stim, talentul este 10% inspiratie si 90% transpiratie iar acest curs nu se abate de la aceasta regula. Iar cand zic practica, nu ma refer la acea practica unde mergi intr-o locatie, faci fotografii si gata. Ma refer la munca cot la cot cu cel care iti poate da solutii, care iti poate explica foarte clar si pe intelesul tau cum trebuie facut si, mai ales,DE CE trebuie facut asa.

Daca, la cele enumerate pana acum, adaugam pasiunea pentru fotografie, flexibilitatea in ceea ce priveste genul de fotografie abordat, bagajul impresionant de cunostine, calitatea informatiilor si lipsa subiectivismului, adica Adrian Nasturica, vom avea tot ce ne trebuie pentru a face ce vrea si tot ce vrem pentru a face ce trebuie.
0

#6 User is offline   adriancerneff 

• Amator
  • Pip
  • View gallery
  • Interests:Photography,Sports
  • Model Camera Foto:D90

Posted 29 August 2012 - 08:14 AM

As vrea sa spun ca in cadrul cursului de 8 luni am obtinut informatii consistente atat pe partea de tehnica si compozitie cat si in partea de procesare.Datorita unui lector de exceptie (Adrian Nasturica), care are capacitatea de a se face inteles(atentie !!!poate sunt multi fotografi buni, dar ca sa predai in cadrul unei scoli trebuie intai de toate sa te faci inteles), am ales sa continui si cu alte cursuri in cadrul aceleiasi scoli.Mai vreau sa spun ca trebuie o implicare totala din partea cursantului ca lucrurile sa fie complete.
Nu in ultimul rand il amintesc si pe Alexandru Chinschi (pe partea de procesare/editare)- care consider ca a dus editarea/procesarea fotografiilor la un alt nivel.
0

#7 User is offline   kod 

• Amator
  • Pip
  • View gallery
  • Interests:Fotografia
  • Model Camera Foto:nikon D90

Posted 07 September 2012 - 09:33 AM

Multumesc, New Age Photography.
0

#8 User is offline   bajansorin 

• Amator
  • Pip
  • Interests:fotografia
  • Model Camera Foto:nikon d3100

Posted 27 March 2013 - 09:51 AM

in momentul in care faci poze dupa ureche...vii la curs si incepi sa invet sa canti dupa note.
Tot ce stiam despre fotografie......a cazut.incepe o noua era.
Este f greu la inceput dar cu lectorul nostru adrian incercam sa depasim momentul si sa devenim mai tehnici!!!
0

#9 User is offline   radu.florea1979 

• Amator
  • Pip
  • Interests:Music, Photography, Video and Media Production
  • Model Camera Foto:Pentax K20D , Exa 1B

Posted 29 March 2013 - 02:56 PM

Un om care transmite altora pasiunea si mai mult, stie cum sa-ti explice astfel ca tu sa intelegi, te poate omora la inceput ca singur sa invetzi sa traiesti din nou. In tot procesul invetzi sa-ti omori pasiunea dupa care o redescoperi sub alte aspecte. :)/>
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

aparate foto digitale